Magic Tricks
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Magic Tricks
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 poli isixia..

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stavros valmada




Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2012
Τόπος : anatoliko-thesalonikis

poli isixia.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: poli isixia..   poli isixia.. Icon_minitimeΔευ Οκτ 29, 2012 2:57 am

ti lei re paidia poli isixia tora teleutea..... Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papafistas

papafistas


Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονίκη

poli isixia.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: poli isixia..   poli isixia.. Icon_minitimeΔευ Οκτ 29, 2012 3:21 am

Δεν είναι τώρα τελευταία.. εδώ και καιρό γίνετε αυτό το πράγμα δύστυχος.. Δεν υπάρχει τόσο ενδιαφέρον.. αλλά τι να κάνεις.. that's life
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2012
Ηλικία : 30

poli isixia.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: poli isixia..   poli isixia.. Icon_minitimeΔευ Οκτ 29, 2012 3:44 am

Stavro dustuxws etsi einai ta pragmata...auto ofeilete kuriws sta melh!
Efoson dn exoun sumetoxh :/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://cardistry.forumgreek.com
FamousUnknown




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2012

poli isixia.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: poli isixia..   poli isixia.. Icon_minitimeΤετ Οκτ 31, 2012 3:00 pm

Όντως επικρατεί πολύ ησυχία , κι είναι ένα θέμα που το είχαμε σκεφτεί και πιο παλιά. Δυστυχώς οφείλεται σε διάφορους παράγοντες ( κατά τη γνώμη μου ) , όπως :
- Γενικά όταν υπάρχει μια σελίδα facebook που να καλύπτει το ίδιο θέμα με κάποιο φόρουμ , λόγω της εξάπλωσης του facebook , η λειτουργία του φόρουμ περνάει σε δεύτερη μοίρα ( το έχω ξαναδεί και σε άλλα φόρουμ, σιγά σιγά ερημώνουν και όλοι γράφουν στο facebook ). Αυτό είναι και πιο γενικό φαινόμενο, ότι η πλειοψηφία του κόσμου δύσκολα πλέον γράφεται σε κάποιο φόρουμ και γράφει τακτικά .
- Επειδή είμαστε κοινότητα με ειδικό ενδιαφέρον , είναι λογικό να υπάρχουν λιγότερα άτομα και να μην ανοίγουν τόσες πολλές συζητήσεις όπως π.χ. σε κάποιο φόρουμ για μουσική.
Επίσης θα έλεγα ότι υπάρχουν και συγκεκριμένα προβλήματα με την μαγική κοινότητα. Δεν είναι μυστικό ότι πάρα πολλά μέλη γράφονται σε κάποιο site/ σελίδα facebook μόνο όταν έχουν να κερδίσουν κάτι , συνήθως από κάποιον διαγωνισμό . Δεν τους ενδιαφέρει να συμμετάσχουν με κάποιον άλλο τρόπο στην κοινότητα , και έχουμε δει όλοι πολλές φορές με το που τελειώνει κάποιος διαγωνισμός , την επόμενη μέρα να ρωτάνε "Ο επόμενος πότε ξεκινάει ;" και γενικά να ενδιαφέρονται μόνο για δώρα κτλ.
Ένας άλλος λόγος είναι ότι τα περισσότερα θέματα που ανοίγουν έχουν σε μεγάλο ποσοστό τις ίδιες ερωτήσεις . Για παράδειγμα , το πιο κοινό θέμα είναι συνήθως κάτι σχετικά με τράπουλες , όπως συγκρίσεις μεταξύ τους , ποια είναι πιο εντυπωσιακή κτλ. Λογικό είναι να εξαντληθεί γρήγορα η κατηγορία αυτή , και μετά δεν ανοίγουν καινούργια θέματα με τον ίδιο ρυθμό.
Μπορεί επίσης κάποιος που ασχολείται να μην έχει σκεφτεί να ρωτήσει κάτι στο φόρουμ , και να προσπαθεί να βρει μια κίνηση που ψάχνει ή κάποια καινούργια ιδέα σε βιβλία , βίντεο κτλ .
Τέλος , από την κατασκευή του το φόρουμ δεν είναι τόσο άμεσο όσο κάποια συζήτηση face-to-face ή τουλάχιστον με φωνή , που ενδείκνυται για κάποιο θέμα όπως η ταχυδακτυλουργία , οπότε αυτό μπορεί να αποτρέπει κόσμο από το να γράψει για να περιγράψει ας πούμε μια κίνηση , ένα κόλπο κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papafistas

papafistas


Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονίκη

poli isixia.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: poli isixia..   poli isixia.. Icon_minitimeΠεμ Νοε 01, 2012 2:51 am

Θα συμφωνήσω με τον Famous στα περισσότερα από αυτά που λέει. Βασικά σε όλα θα συμφωνήσω Razz
Ισχύουν όλα. Και τα forums πλέον είναι ξεπερασμένα, και η ταχυδακτυλουργική είναι οπτικοακουστικό χόμπι παρά γραφικό και οι περισσότεροι ασχολούνται μόνο όταν έχουν να κερδίσουν κάτι. Αν παρατηρήσει κανείς τα περισσότερα άτομα online σε αυτό το forum όπως και σε όλα τα υπόλοιπα ήταν μέρες κάποιου διαγωνισμού. Όπως συμφωνώ για τις παρόμοιες ερωτήσεις.
Υπάρχει όμως για μένα ένας ακόμη παράγοντας που μπορεί να ακούγετε εγωιστικός αλλά είναι και η αλήθεια και πρέπει να την δεχτούμε. Η ταχυδακτυλουργική τουλάχιστον στην Ελλάδα συμπεριλαμβάνετε κυρίως από άτομα 18 χρονών και κάτω. Αυτό μπορεί να ακούγετε περίεργο αλλά όταν ένα παιδί είναι 13-14-15 και ασχολείται με την ταχυδακτυλουργική αυτόματα η τέχνη δεν αποκτάει βάθος και ωριμότητα. Γι' αυτό υπάρχουν και όλα αυτά τα φαινόμενα στην χώρα μας.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FamousUnknown




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2012

poli isixia.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: poli isixia..   poli isixia.. Icon_minitimeΠεμ Νοε 01, 2012 6:25 am

papafistas έγραψε:
Θα συμφωνήσω με τον Famous στα περισσότερα από αυτά που λέει. Βασικά σε όλα θα συμφωνήσω Razz
Ισχύουν όλα. Και τα forums πλέον είναι ξεπερασμένα, και η ταχυδακτυλουργική είναι οπτικοακουστικό χόμπι παρά γραφικό και οι περισσότεροι ασχολούνται μόνο όταν έχουν να κερδίσουν κάτι. Αν παρατηρήσει κανείς τα περισσότερα άτομα online σε αυτό το forum όπως και σε όλα τα υπόλοιπα ήταν μέρες κάποιου διαγωνισμού. Όπως συμφωνώ για τις παρόμοιες ερωτήσεις.
Υπάρχει όμως για μένα ένας ακόμη παράγοντας που μπορεί να ακούγετε εγωιστικός αλλά είναι και η αλήθεια και πρέπει να την δεχτούμε. Η ταχυδακτυλουργική τουλάχιστον στην Ελλάδα συμπεριλαμβάνετε κυρίως από άτομα 18 χρονών και κάτω. Αυτό μπορεί να ακούγετε περίεργο αλλά όταν ένα παιδί είναι 13-14-15 και ασχολείται με την ταχυδακτυλουργική αυτόματα η τέχνη δεν αποκτάει βάθος και ωριμότητα. Γι' αυτό υπάρχουν και όλα αυτά τα φαινόμενα στην χώρα μας.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με..

Έχεις δίκιο στον παράγοντα που αναφέρεις , και δεν νομίζω ότι είναι εγωιστικός . Το σκέφτηκα κι εγώ χθες , αλλά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις δεν το έγραψα. Μιας και το ανέφερες όμως , θα το σχολιάσω , και εξηγούμαι για να μην με παρεξηγήσει κάποιο μέλος ( μικρότερης ηλικίας κυρίως ) . Καταρχήν να πω ότι εννοείται πως κι εγώ δεν είμαι κανένας γερόλυκος της τέχνης που έχουν δει πολλά τα μάτια μου και δεν θέλω να σνομπάρω / πατρονάρω τα άτομα μικρότερης ηλικίας , αλλά είναι γεγονός ότι όταν κάποιος ασχολείται με την μαγεία σε μικρότερη ηλικία ( όπως 13-15 ή και μικρότερη ) τα βλέπει τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Αυτό δεν είναι κακό , είναι απλά γεγονός. Νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία περισσότερο ενδιαφέρεσαι να εντυπωσιάσεις τους φίλους σου γρήγορα με κάποιο κόλπο, ή κάποιον άγνωστο θεατή στο Youtube , παρά ας πούμε να κάτσεις υπομονετικά δύο μήνες να μάθεις μια κίνηση που θα σου χρειαστεί σε ένα μόνο κόλπο. Θες όσο πιο γρήγορα γίνεται να δείξεις σε κάποιον αυτό που σε έκανε να εντυπωσιαστείς , χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν σου την εξάσκηση που έκανε αυτός από τον οποίο είδες το κόλπο. Επίσης δεν σκέφτεσαι κάποια πράγματα τα οποία έρχονται όσο ασχολείσαι και ωριμάζεις , του στυλ "Τι λόγο έχω να πάρω την τράπουλα στο χέρι μου σε εκείνο το σημείο ;" και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες/θεωρία/ιστορία της μαγείας. Οπότε αφού δεν τα σκέφτεσαι , δεν υπάρχει και λόγος να μπεις σε ένα φόρουμ να τα συζητήσεις / ρωτήσεις για αυτά. Κι επειδή ακριβώς θες κάποια γρήγορη ανταμοιβή για την προσπάθεια που έχεις καταβάλει , έχουμε τα φαινόμενα όπως βίντεο στο Youtube από κόλπα χωρίς σχεδόν καθόλου εξάσκηση , που φαίνονται όλα, ή μόνο συμμετοχές για να κερδίσεις κάποιο δώρο κτλ. Κι εγώ περίπου σε αυτή την ηλικία ξεκίνησα να ενδιαφέρομαι για το θέμα , και πιστεύω ότι αν ήταν τόσο διαδεδομένο όσο σήμερα το Youtube και το Facebook ( βασικά μέχρι το 2004 δεν υπήρχε κανένα ) , θα μπορούσα κι εγώ να κάνω τα ίδια πράγματα. Δεν λέω φυσικά πως δεν υπάρχουν εξαιρέσεις , απλά είναι μειοψηφία σε σχέση με τους υπόλοιπους. Αν τελικά σε ενδιαφέρει πραγματικά η μαγεία , το καταλαβαίνεις από το αν συνεχίσεις να ασχολείσαι και μετά , και αρχίζεις να εκτιμάς την τέχνη για την τέχνη , χωρίς να είναι πλέον αυτοσκοπός ο εντυπωσιασμός ή η προβολή σου σαν άτομο μέσω αυτής. Οπότε τελικά όντως παίζει ρόλο στο θέμα που συζητάμε ο μέσος όρος ηλικίας των ατόμων που ασχολούνται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papafistas

papafistas


Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονίκη

poli isixia.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: poli isixia..   poli isixia.. Icon_minitimeΠεμ Νοε 01, 2012 9:10 am

Και επίσης παίζει ρόλο και η εξέλιξη της τέχνης. Ακόμα και σε άλλες τέχνες όπως στην επαγγελματική μου δουλειά(ζαχαροπλαστική). Αν η τέχνη της ζαχαροπλαστικής δεν εξελισσόταν τώρα δεν θα υπήρχε τίποτα απ' όλα αυτά που τρώμε και λέμε τι ωραίο που είναι και πως είναι έτσι φτιαγμένο και αναρωτιέσαι πως έγινε τόσο όμορφο. Έτσι και στην ταχυδακτυλουργική τέχνη. Κάποιοι άνθρωποι πιο παλιά αγάπησαν αυτήν την τέχνη και την έδωσαν σε εμάς. Αν δεν υπάρξουν άνθρωποι που να ψάχνονται και να πονάνε για αυτήν την τέχνη δεν θα υπήρχε καθόλου εξέλιξη. Και εκεί εγώ βασίζομαι και λέω για τις πιο μικρές ηλικίες γιατί κοιτάνε να μάθουν 3-4-5 κόλπα και μετά μένουν στάσιμοι και λένε "έλα μωρέ δεν βαριέσαι αφού ξέρω να κάνω καλά αυτά που έμαθα τι χρειάζονται τα παραπάνω;" Εκεί κάπου μπαίνει η ωριμότητα που ανέφερα πριν. Βέβαια πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stavros valmada




Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2012
Τόπος : anatoliko-thesalonikis

poli isixia.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: poli isixia..   poli isixia.. Icon_minitimeΠαρ Νοε 02, 2012 4:57 am

ASXETO.....3erete pou mporo na do tin original parousiasi tou sleve aces,,,,(to kolpo to 3ero..apla den mou kolai i parousiasi)..... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FamousUnknown




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2012

poli isixia.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: poli isixia..   poli isixia.. Icon_minitimeΠαρ Νοε 02, 2012 9:43 am

Από τον Ammar το κόλπο είναι εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επίσης είχε κάνει μια πολύ ωραία παρουσίαση και διαφορετική ο Michael Vincent στο Fool Us με τους Penn And Teller, εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stavros valmada




Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2012
Τόπος : anatoliko-thesalonikis

poli isixia.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: poli isixia..   poli isixia.. Icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 12:16 am

efxaristo kai gia auto kai gia tin voithia pou mou eixes disi sto yutube oste na vro to kolpo {stavros ouzounis(to name sto yutube)}...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
poli isixia..
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Advanced Section! mia poli kalh idea!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Magic Tricks :: Welcome :: Γενική Συζήτηση / General Discussion-
Μετάβαση σε: